آرشیو
آیین پایانی اجلاسیه روابط کار کشور در شیراز برگزار شد/ هفده‌تن: تغییر باور نسبت به بازرسی کار در جامعه ضروری است

 

آیین پایانی اجلاسیه روابط کار کشور با حضور معاون روابط کار و جمعی ا مدیران کل وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، مدیران کل کلیه ادارت کل، نمایندگان کارگری و کارفرمایی کشور و نیز معاون برنامه‌ریزی و اشتغال استانداری فارس در شیراز برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان فارس، سید حسن هفده‌تن، معاون روابط کار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با تقدیر و تشکر از معاون برنامه‌ریزی و اشتغال استانداری فارس، مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان، عوامل اجرایی اجلاسیه سه جانبه روابط کار کشور در شیراز و نیز مدیریت هتل شیراز در برگزاری این برنامه، گفت: اخلاق‌مداری به‌عنوان فلسفه معیشت در دنیا، توسعه پایدار جامعه، تعامل سازنده با مردم و مثبت گرایی بسیار مهم است.

وی با بیان اینکه یکی از ویژگی‌های مهم مدیران مثبت‌گرایی و اعتماد به نفس خدایی است، افزود: این ویژگی مهم چه در بخش دولتی و چه در بخش انجمن‌های صنفی حائز اهمیت است.

هفده‌تن با اشاره به اهمیت بازرسی کار در جامعه و ضرورت تغییر در باور جامعه نسبت به بازرسی کار، خاطرنشان کرد: باید به کافرما بفهمانیم و باور قلبی ایجاد کنیم که بازرس کار به کارگاه نیامده است تا کارفرما را جریمه کند بلکه آمده است تا محیط کار و رفتار نیروی کار را ایمن کند.

معاون روابط کار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با تشریح ویژگی‌های فرهنگ کار، ترویج فرهنگ ایمنی را زیرساخت فرهنگ کار دانست و بر ایجاد فرآیند قانونی برای ترویج فرهنگ ایمنی و فرهنگ‌سازی و نهادینه کردن این فرهنگ در جامعه تأکید کرد.

هفده‌تن با اشاره به برنامه‌های روابط کار در طول سال‌های پس از انقلاب اسلامی، از طراحی مدل‌های جدید بازرسی کار خبر داد و تصریح کرد: راهبرد اصلی در مدل‌های جدید استفاده از قابلیت و ظرفیت‌های تشکل‌های کارگری و کارفرمایی است و با این اولویت، رانت، فساد، انحصار و دلالی از وابط کار برداشته شده و به جای انحصار، رقابت به وجود می‌آید.

وی با بیان اینکه بری دستیابی به راهبرد اصلی نیازمند برنامه‌های HSE هستیم و باید کمک کرد تا شرکت‌های ایمنی شکل بگیرد، خاطرنشان کرد: با توجه به آیات قرآن صیانت از نیروی کار لازم است چرا که با جان انسان‌ها سروکار دارند و برای ایمنی کار باید نرم افزار ایمنی را یک‌پارچه و سراسری کنیم.

هفده‌تن با تأکید بر اینکه باید آموزش‌های صنفی تشکلات کارگری و کارفرمایی برای توسعه آموزش اولویت داده شود و کمک‌های لازم برای نهادهای مدنی از طریق سازمان تأمین اجتماعی به تشکلاتی بیشتر باشد که در اجرای کارها کمک می‌کنند، گفت:‌ کمک‌ها به تشکلات بر اساس یک شاخص‌ صورت می‌گیرد و آن شاخص کاهش حوادث ناشی از کار به‌ویژه حوادث ناشی از کار در کارگاه‌های ساختمانی است.

ضرورت تأمین امنیت مسئول ایمنی در کارگاه‌ها

معاون روابط کار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی اضافه کرد: شرایط محیطی در دنیا بسیار متغیر و محدودیت فکری بشری اصلی خدشه‌ناپذیر است و اگر آیین‌نامه‌ها با شرایط روز سازگاری ندارد باید پیشنهاد اصلاحی ارائه شود و مدیران و کارشناسان در این راه تلاش خود را به‌کار بندند.

محمد اصابتی، مدیرکل بازرسی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی نیز در این آیین با تقدیر و تشکر از مدیرکل اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان فارس و نیز عوامل اجرایی اجلاسیه در شیراز گفت: تقریبا حدود پنج ماه پیش، با پیشنهاد معاون روابط کار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی مدلی ارائه شد و از استان‌ها، تشکلات کارگری و کارفرمایی نیز نظرخواهی صورت گرفت و هم اکنون مدل قطعی و برای اجرایی شدن نیازمند کار است.

وی با بیان اینکه این مدل نیز دارای مقدمه، اهداف، سیاست‌ها، برنامه‌ها و روند اجرایی بوده و در طراحی آن از ظرفیت‌های قانونی استفاده شده است، افزود: در این مدل باید ملاحظاتی صورت گیرد و از آن جمله اینکه امنیت شغلی مسئول ایمنی و افسری که در کارگاه در نظر گرفته می‌شود، چگونه خواهد بود چرا که این فرد در صورت طرح ایرادی به کارفرما ممکن است دچار مشکل شود.

اصابتی از پایه و قاعده آموزش به عنوان یکی دیگر از الزامات مورد توجه در مدل جدید بازرسی کار یاد کرد و افزود: برای ارتقای فرهنگ ایمنی باید اطلاعات وجود داشته باشد و ارزیابی و شناسایی خطر صورت گیرد.

معاون روابط کار وزرارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی اظهار کرد:‌استان‌ها باید ظرف یک هفته نظرات خود را اعلام کنند تا در تدوین الزامات اجرایی لحاظ شود.

باید تحول قانون کار با رویکرد برد – برد در تعامل کارگر و کارفرما صورت گیرد

سهراب مختاری، مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان فارس نیز در این جلسه در سخنانی با تقدیر از معاون روابط کار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، انجمن‌های صنفی کارفرمایی مدیران شرکت‌های خدماتی، پشتیبانی و فنی مهندسی استان فارس، کانون سراسری انجمن‌های صنفی مسئولین حفاظت فنی، ایمنی و بهداشت کار کشور نسبت به اجرایی شدن تحولات در قانون کار ابراز امیدواری کرد.

وی همچنین بر بازنگری و تفکیک مسائل حاکمیتی از غیرحاکمیتی برای واگذاری تصدی گری‌ها تأکید کرد و افزود: با توجه به الویت‌های دولت می‌توان اموری را که جنبه غیرحاکمیتی دارد را واگذار کنیم و عملیات واگذاری تصدی‌گری‌ها را سرعت بخشید.

مختاری بر توجه به تجربیات استان‌ها در تحول قانون کار و تدوین آیین نامه‌های جدید تأکید کرد و گفت: در تأیید صلاحیت پیمانکاران در برخی استان‌ها از جمله فارس اقداماتی خوب و مناسبی صورت گرفته که در تحول قانون کار و تحولات مدیریتی می‌توان از آنها بهره برد.

روابط عمومی اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان فارس
۱ آبان ۱۳۹۳ ۲۱:۰۷
(08/08/1393)
برگزاری شورای هماهنگی بین دستگاهی استان فارس/ هفده‌تن: بی‌توجهی به زنجیره تحقق اهداف سبب رشد عملکرد جزیره‌ای در کشور شده است

 

جلسه شورای هماهنگی بین دستگاه‌های زیر مجموعه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان فارس با حضور سید حسن هفده‌تن،‌ معاون روابط کار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در هتل شیراز برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان فارس، هفده‌تن در این جلسه که علاوه بر حضور مدیران دستگاه‌های زیر مجموعه وزارت تعاون، کار و رفاه در استان، حجت‌الاسلام و المسلمین حسن مرادی، امام جمعه موقت شیراز نیر حضور داشت به تشریح ضرورت هماهنگی عملکرد بین دستگاه‌ها پرداخت.

وی با اشاره به چرایی رشد عملکرد جزیره‌ای در کشور، گفت: همیشه سعی شده است به جای اینکه جایزه را به زنجیره کاملی که در یک سازمان و سیستم طرح و هدف را پشتیبانی کردند، جایزه داده شود تنها به‌دست یک نفر داده شده است که متأسفانه سبب رشد عملکرد جزیره ای در کشور شده است.

هفده‌تن با اشاره به پراکندگی فعالیت‌هایی که در میان سازمان‌ها و مجموعه‌ها در کشور وجود دارد، گفت: بی‌توجهی به زنجیره تحقق اهداف سبب رشد عملکرد جزیره‌ای در کشور شده است.

وی با بیان اینکه عملکرد جزیره‌ای به منابع و منافع ملی آسیب وارد کرده است، افزود: ندیده شدن زنجیره‌ای که در یک سازمان طرح را پشتیبانی کرده‌اند سبب رشد عملکرد جزیره‌ای شده است و برای رفع آن باید هماهنگ عمل کرد.

معاون روابط کار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی تصریح کرد: برای پایداری سرمایه‌های جامعه نیازمند یک‌پارچه دیدن و برنامه ریزی سیستمی و یک‌پارچگی همه دستگاه‌ها در عمل هستیم و باید در این خانواده بزرگ وزارت، نگاه‌ها را یک‌پارچه کنیم و همان گونه که موفقیت حوزه روابط کار سبب نجات اقتصاد کشور می‌شود به تعاون، تأمین اجتماعی، بهداشت و درمان و بهزیستی نیز همان نگاه وجود داشته باشد.

لازمه کشور مستقل، اقتصاد قدرتمند است

حجت‌الاسلام و المسلمین حسن مرادی، امام جمعه موقت شیراز نیز در این جلسه با اشاره به ارزش کار در دین مقدس اسلام، اظهار کرد: اولویت کار در دین اسلام به کار تولیدی در درجه اول به کشاورزی است و در دین اسلام از کشاورزان به‌عنوان گنج‌های مردم یاد می‌شود و اگر گنج‌ها نباشند، جامعه قدر به ادامه حیات نیست.

وی با معرفی دامداری به‌عنوان اولویت دوم مورد توجه اسلام، از تجارت به‌عنوان سومین عنوانی یاد کرد که در کار در دین اسلام مورد توجه است و افزود: در رتبه سوم کارها، تجارت مورد توجه و تأکید اسلام است و در دین اسلام آمده است که اگر کسی تجارت و کسب و کار را رها کند، دچار اختلال شده است مگر اینکه برای تغییر شغل باشد.

مردای با اشاره به روایتی از معصومین، خاطرنشان کرد: یک کشور مستقل، کشوری است که آموزش و پرورش و دانشگاهش فعال باشند، نیروهای مسلح قدرتمند و اقتصادی قوی و قدرتمند داشته باشد و روی پای خود بایستد.

امام جمعه موقت شیراز خاطرنشان کرد: اقتصاد کشور باید به حدی به خانه‌ها راه پیدا کند که زن در اوقات فراغت بتواند کار کرده و علاوه بر کار اصلی خانه که مدیریت منزل و تربیت فرزند است به اقتصاد کشور نیز کمک کند.

روابط عمومی اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان فارس
۱ آبان ۱۳۹۳ ۰۹:۰۷
(08/08/1393)